Sosyal Medya:

İMPLANTOLOJİ

Mükemmel Gülüşü Yakalayın...

Dental İmplant Nedir?

Eksik olan dişlerin yarattığı fonksiyon ve estetik kaybının yeniden kazanılması amacıyla çene kemiği içine yerleştirilen tamamen doku dostu materyalden (titanium) üretilen yapay diş köküdür. Son yıllarda dişhekimliği teknolojisinde yapılan araştırma ve geliştirmeler sayesinde diş implantları doğal dişlere en uygun alternatifler haline gelmiştir.

Dental İmplantların kullanım ömrü ne kadardır?

Dental İmplantların kullanım ömrünü belirleyen iki önemli faktör vardır. Birincisi, operasyonu gerçekleştiren hekimin bilgisi, deneyimi ve kullanılan implantın kalitesi; ikincisi ise hastanın ağız bakımını doğru ve düzenli bir şekilde yapmasının yanında sosyal alışkanlıklarıdır. Sigara içmeyen bir hastada implantın ömrü sigara içen hastalara göre çok daha uzundur. Bütün koşulların sağlandığı durumlarda ağız içerisine yerleştirilen implantın 20 yıllık başarı oranı %95’in üzerindedir.

Dental İmplant Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Dental İmplant operasyonunun en önemli aşaması tedavi planlamasıdır. Bunun için öncelikle panoramik çene filmleri ve bilgisayarlı tomografiler gibi radyolojik tetkiklerden faydalanılır. Çene kemiği durumu incelendikten sonra hekim tarafından yapılan planlamaya göre implantlar yerleştirilir.

Kemik ile implantın kaynaşması (oseointegrasyon) için üst çene de 3 ay, alt çenede 2 ay beklendikten sonra önceden planlanan protezin yapım aşamasına geçilir. Bu süreçte yapılacak proteze göre 1 veya 2 hafta sonra hastalar yeni sabit dişlerine kavuşur.

Copyright ©2021 akifkarabulut.com Tüm Hakları Saklıdır.