Sosyal Medya:

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Mükemmel Gülüşü Yakalayın...

Ağız ve Diş Bakımı

Diş hekimliğinde tüm tedavi ve uygulamaların başında doğru ve düzenli ağız-diş bakımı gelir. Temelinde doğru temizliği ve bakımı yapılmayan bir ağıza yapılacak olan tüm işlemler yüksek başarısızlık riski ile karşı karşıyadır.
 
Sağlıklı bir ağız ve dişler için yapılacak bakımın günlük ve özenli olması gerekmektedir. Diş fırçalamak, diş ipi kullanımı, hekim kontrolleri, su tüketimi ve sağlıklı beslenme ağız ve diş bakımı için gerekli en önemli eylemlerdir. Ancak gelişi güzel bir şeklide fırçalanan diş, yanlış kullanılan bir diş ipi veya uzun aralıklarla gidilen bir dişhekimi kontrolü ne yazık ki hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle sağlığımız için ağız ve diş bakımını düzenli ve doğru bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Sağlıklı ağız ve dişler için kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kere diş fırçalamak gerekmektedir. Dişlerimizi fırçalarken doğru bir fırça ve doğru bir fırçalama tekniği kullanmalıyız. 
Fırçamızın kılları ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Fırçalama yapılırken kıllar diş etine ve dişlere yumuşak bir basınçla temas ettirilmelidir. Fırçanın kıllarını diş eti kenarı boyunca yaklaşık olarak 45 derecelik bir açıyla tutmamız gerekir. Fırçamızı sağa sola yada aşağı yukarı kaydırmadan küçük dairesel hareketlerle diş etimize masaj yaparak ve diş eti cebini de temizleyerek tek harekette üst çene için aşağı , altçene için yukarı çekmemiz gerekir. Çiğneyici yüzeyleri ise arkadan öne doğru fırçayı tek bir harekette çekerek temizlememizi tamamlarız.

Copyright ©2021 akifkarabulut.com Tüm Hakları Saklıdır.