Sosyal Medya:

ENDODONTİ KANAL TEDAVİSİ

Mükemmel Gülüşü Yakalayın...

Endodonti Kanal Tedavisi

Endodonti diş pulpası (dişin içindeki sinir ve damarlar) ve dişi çevreleyen periapikal dokularda yaşanan hastalıkları araştıran, teşhis ve tedavisini sağlayan bir dişhekimliği daldır. Kanal Tedavisi ise bu bilim dalı içerisinde dişi hastalığından kurtarmayı amaçlayan bir tedavi şeklidir.
 
İleri derece çürüklerde, kırıklarda ve dişin direncini aşan fiziksel darbelerde diş pulpası zarar görmüş ise, bu durum dişin canlılığını etkiler, iltihap oluşumuna neden olur ve akabinde şiddetli ağrı, şişlik ve kaçınılmaz olarak diş kaybı yaşanır. Kanal Tedavisinin amacı ileri derece hasarlı dişi tedavi ederek ağız içerisindeki varlığını korumaktır. Böylece diş kaybı engellenir ve dolayısıyla yaşanacak fonksiyonel ve estetik görünüm kaybı riski ortadan kaldırılır.

Kanal Tedavili Dişin Sağlamlığı Ne Kadardır?

Tedavi sonrasında diş canlılığını kaybetse de ağız içerisinde varlığını sürdürür. Ancak dişin hayata tutunan tüm sinirleri alındığından ve içi boşaltıldığından daha kırılgan ve daha hassas bir hale gelir. Bu nedenle kullanımına ve bakımına özen göstermek gerekir. Kaplama alternatifleri ile dişin üzerine yeni bir diş yapmak ise bu kırılmalara önlem olarak tercih edilebilir ve dişin ömrü böylelikle daha da uzatılmış olur.

Copyright ©2021 akifkarabulut.com Tüm Hakları Saklıdır.